Sensacyjne odkrycie naukowców: Dzieci jeżdżące na nartach mają lepsze wyniki w szkole

Do ciekawych wniosków dochodzimy biorąc pod uwagę fakt, że min. uprawianie narciarstwa wśród dzieci powoduje że mają one lepsze wyniki w nauce. Tym aspektem zajął się naukowiec sportu, trener niemieckiej Narodowej Kadry Ski Freestyle i badacz mózgu Frieder Beck, który przeanalizował różne badania, a kilka teorii opracował w praktyce, aby udowodnić, że narciarstwo wpływa pozytywnie na wyniki w nauce dzieci. W kręgach sportowych znane stało się jego motto: “Ruch sprawia, że jesteś mądry”. Postanowiliśmy się przyjrzeć jego teoriom, które mówią jasno: „sport to zdrowie:

Ruch sprawia, że jesteś mądry

Badania przeprowadzone na grupie 4500 uczniów szkół podstawowych, którzy ukończyli dodatkowy program zajęć aktywności fizycznej przez okres jednego roku, wykazały one znaczący wzrost w nauce tych dzieci w takich dziedzinach, jak matematyka i języki obce.
Podobnym przykładem jest długoterminowe badanie obejmujące 5000 dzieci w wieku 11 lat, które miały przeprowadzane zajęcia aktywności sportowej o zróżnicowanym stopniu natężenia: od umiarkowanego do silnego (zakres i intensywność ruchu dziennego czasu wykonywano z czujnikami). Wyniki badania potwierdziły, że osiągnięcia szkolne w następnych latach zauważalnie się polepszyły.

Frieder Beck widzi klucz do sukcesu w tak zwanych funkcjach wykonawczych, a dokładnie w samoregulacji. Zarówno w szkole, jak i w pracy konieczna jest koncentracja, aby móc zrealizować zadane cele, by zapamiętywać i pracować efektywnie. Samoregulacja i koncentracja sprawiają, że można reagować odpowiednio tak, aby odnieść sukces, a to właśnie sport sprzyja koncentracji.

Narciarski sport ma sens

Narciarski sport ma sens – w nawiązaniu do tego stwierdzenia, Frieder Beck postawił pytanie: w jaki sposób możemy promować te zasady szczególnie u dzieci?
Frieder Beck widzi źródło swoich tez w sportach zimowych. Jako przykład wymienia jazdę na nartach, która szybko staje się przyjemnością dla najmłodszych. Dziecko może nauczyć się podstawowych technik i zamienia w dzień lub dwa swój trening w pozytywne doświadczenie. Początkowa radość i aktywność to jest powód, by powiedzieć:” Mamo, chcę zrobić to jeszcze raz! „Ten pozytywny nastrój jest podstawą, dodatkowo górskie powietrze i widoki pozostawiają niezapomniane wrażenia – błyszczący, puszysty śnieg daje motywację: Chcę zacząć!”
Tezy Becka potwierdza również Dr Hubert Hörterer ekspert narciarski na na kongresie Niemieckiego Związku Narciarskiego w Rottach-Egern, powiedział: „Sport ma korzystny wpływ na metabolizm oraz na stres w życiu codziennym – ci, którzy lepiej reagują na sytuacje stresowe również żywią się tym na starość. 60-latkowie, którzy korzystają regularnie z aktywności są sprawniejsi fizycznie niż nieaktywni 40-latkowie”.

Prezes Niemieckiego Związku Narciarskiego, Wolfgang Pohl, również potwierdza myśl Becka, opisuje nowoczesnych instruktorów narciarstwa jako „trenerów rozwoju” – oni nie tylko mogą nauczyć techniki jazdy, ale również są trenerami aktywności i zdrowia”. “Sporty zimowe są dobre dla dzieci”, mówi Pohl: „Oni osiągają znacznie lepsze wyniki w szkole.”

Za sukces odpowiedzialne są synapsy

Całe nasze życie sprowadza się więc do aktywności, a więc chęć odniesienia sukcesu i efektywnego działania zmusza wręcz do aktywności czyli do sportu? Według badacza: „iloraz inteligencji może być trudno poprawić poprzez szkolenia, ale nasza wydajność się zwiększa, jeśli będziemy ćwiczyć regularnie, często pobudzając te same systemy mózgu, gdzie są zlokalizowane funkcje wykonawcze. Podobnie, nasz system uczenia się i motywacji jest aktywowany w naszych umysłach.”

Co dzieje się podczas nauki w mózgu? Na podstawie badań Frieder Beck szczegółowo wyjaśnia działanie synaps. Te nerwowe linki, które przenoszą informacje z jednej komórki do drugiej mają ogromne znaczenie. “Uczenie oznacza, że ​​liczba i wielkość synaps zwiększa się, zmienia swoje właściwości transmisji w zależności od ich wykorzystania”. Wzmaga to wzrost czynnika BDNF (czynnik neurotroficzny pochodzący z mózgu) jednocześnie również wzrost wydzielania dopaminy. „Ten cud, to nawóz dla mózgu- podkreśla Frieder Beck – rozwinie się podczas ruchu.” Jego przepis jest prosty: „Synapsy kochają sport, a dla dzieci to zbawienne!”

Sporty zimowe są dobre dla dzieci

Badania Becka dowodzą, że aktywność sportowa na świeżym powietrzu przynosi znaczne korzyści, różnorodność przyrody i ruch daje wiele satysfakcji, a jednocześnie sprzyja rozwojowi młodego człowieka, zwłaszcza jego umysłowi.

Co wy na to? Najlepszym sposobem na przekonanie się, to nic innego jak sprawdzić jak nasze dziecko reaguje na naukę po regularnym wysiłku fizycznym . Nasze narciarskie doświadczenie wskazuje że dziecko znacznie lepiej reaguje po aktywności sportowej, co tylko potwierdza tezy Becka.

Zdecydowanie polecamy sporty zimowe, ponieważ można w nich się zakochać. Połączenie aktywności sportowej z pięknem natury jakie oferuje Podhale, to wymarzony czas dla każdego dziecka i dorosłego. HSKI od 18 lat wspiera rozwój dzieci poprzez największy w Polsce Klub Pingwina w Zakopanem oraz Klub PIngwina, który został otwarty w Aplach!

źródło: http://blogkobiet.pl

No Comments

Post A Comment