upadek na nartach

Jak prawidłowo upadać na nartach?

Początki nigdy nie są łatwe… Opanowanie techniki jazdy na nartach to jedno, ale równie ważne jest nauczenie się, jak bezpiecznie upadać. Umiejętność kontrolowanego upadku na nartach może zapobiec kontuzjom i sprawić, że na stoku poczujemy się pewniej. Zobaczcie, jak przygotować się na ewentualne utraty równowagi i jakie zasady upadania na nartach warto znać!

Dlaczego nauka upadania na nartach jest ważna?

Sposób, w jaki poruszamy się na nartach, jest specyficzny. Mamy ograniczoną kontrolę nad naszymi ruchami, poruszamy się też w ośnieżonym terenie, więc potencjalne ryzyko wywrotki jest duże. Jednak w przypadku zjazdu na nartach, upadek nie koniecznie zawsze będzie niezamierzony. Czasem, gdy zjeżdżamy na nartach, na naszej trasie może pojawić się nieoczekiwana przeszkoda, której nie uda nam się tak szybko wyminąć. W takiej sytuacji odpowiednio wymierzony upadek jest lepszy, niż niekontrolowana kraksa. Dodatkowo narciarz, który potrafi upaść w bezpieczny sposób, łatwiej uniknie potencjalnych kontuzji, takich jak złamania i zwichnięcia; dzięki temu zyskuje na stoku więcej pewności, ponieważ w razie czego wie, jak się zachować. To bardzo cenna umiejętność, której posiadanie może przydać się w wielu okolicznościach! Będąc początkującym, powinniśmy przeprowadzać taką naukę w kontrolowanych warunkach, tak aby w razie nagłej sytuacji poradzić sobie i zachować spokój.

Jak powinno się upadać na nartach?

Kontrolowany upadek na nartach powinien być umiejętnością posiadaną przez każdego narciarza. Dobrze jest uczyć się tej zdolności pod okiem profesjonalisty, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Szkółki jak HSKI przeprowadzają kompleksowe szkolenia narciarskie, które mają pomóc uczestnikom zyskać pewność na nartach i nauczyć ich bezpiecznie upadać, warto więc z nich korzystać.

Gdy czujemy, że straciliśmy równowagę, spróbujmy zachować spokój, i wyprostować się, żeby ją odzyskać. Jeżeli to się nie powiedzie, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach przy upadku. Mając na tyle wypracowane odruchy, możemy spróbować wywrócić się na bok, tak by przetoczyć się na pośladki. Stosując tę taktykę, unikniemy uderzenia głową o twardą, zmrożoną ziemię i potencjalnego urazu czaszki. Oszczędzimy też kolana, które nie będą narażone na bezpośrednie zderzenie. Kiedy czujemy, że tracimy równowagę, dobrze jest też ukucnąć, by znaleźć się trochę bliżej ziemi i zmniejszyć siłę upadku. Powinniśmy też unikać upadku na otwarte, wysunięte przed siebie dłonie, by uchronić się przed kontuzją nadgarstka czy łokci. Lepiej ręce trzymać ugięte, blisko głowy, by chronić ją przed ewentualnym uderzeniem.

Czy można uniknąć upadku na nartach?

Nawet najbardziej wyuczony upadek, który był przez nas wielokrotnie ćwiczony, może skończyć się urazem. Czy istnieją więc sposoby na to, by uniknąć upadku na nartach? Oczywiście. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju, dzięki czemu będziemy mogli lepiej kontrolować nasze ciało. Dobrze jest też nie przesadzać z prędkością, tak by nie stracić równowagi. Obserwacja otoczenia i warunków na stoku to kolejna ważna rzecz, pozwalająca nam na uniknięcie upadku. Dobre przygotowanie do jazdy także jest ważne. Komfortowo zapięte obuwie narciarskie i narty dopasowane do naszego wzrostu pozwolą na swobodę w trakcie zjazdu. Nie wolno też bagatelizować dobrego przygotowania do jazdy, np. przez szkółkę narciarską, dzięki której zyskamy potrzebną wiedzę i doświadczenie.

Choć upadki bywają stresujące, to sukcesywne ćwiczenie odpowiednich odruchów pozwoli na poczucie się pewniej na stoku. Skontaktuj się z nami, by odbyć swoje pierwsze szkolenie z jazdy na nartach i upadków!

No Comments

Post A Comment